Aile ve Çift Terapisi

Aile ve Çift Terapisi

Aile ve Çift Terapisi, aile bireylerinin her biri ile ya da sadece çiftler ile çalışılma sağlanan bir psikoterapidir. Özellikle ebeveyn, eş ve çocuklar olarak aynı mekanı paylaşan ve diğerlerine göre daha yakın ilişkilerde bulunulan kişilerin birbirleri ile ilgili duygusal doyumlarının önemi çok fazladır. Ancak, bu yakın ilişkilerde zaman zaman problemler çıkmaktadır. Bu problemler yakın ilişkileri zedeleyici çatışmalara dönüşebilmektedir.

Bu noktada aile ve çift terapisi tüm aile üyelerinin birbirini olumlu yönde etkileyecek değişimlerin ve gelişimlerin sağlanmasını hedefler. Aile içi ilişkilerin düzenlenmesinin yanı sıra diğer insanlarla da ilişkilerin düzenlenmesi aile ve çift terapisi için oldukça önemlidir.

Aile ve çiftler ile yapılan çalışmalara çiftler genel olarak seanslara birlikte katılırlar. Bazı durumlarda ise tek bir kişi ile seans yapılarak aile dinamikleri görüşülebilmektedir. Buna rağmen çiftlerin ya da aile üyelerinin birlikte seanslara dahil olması ilişkilerde oluşan problemlerin çözümü için daha sağlıklıdır. Çiftlerin ve aile üyelerinin terapist ile birlikte problemlerine çözüm bulması ve baş etme becerilerinin konuşulması oldukça önemlidir. Bu sayede sadece anlık yaşanan probleme çözüm bulmak yerine sonrasında da yaşanacak problemler ile tüm aile üyelerinin baş edebilme gücü artacaktır.